Begin met typen in het veld hierboven en de resultaten komen direct hieronder te staan

28 juni 2019

Haal maar uit elkaar

Op 28 juni gingen leerlingen van M3 en H3 bezig met het practicum "haal maar uit elkaar".

In de natuurkunde kennen we enkele slimme koppen zoals Albert Einstein en Steven Hawking. Deze laatste heeft als kind ook apparaten uit elkaar gehaald uit nieuwsgierigheid. In zijn laatste boek, de antwoorden op grote vragen, zegt hij dan ook "Als je weet hoe iets werkt, kun je het ook beheersen!" Steven Hawking zegt in zijn dit boek over Einstein ;"Einstein bezat het vermogen om door de buitenkant heen te kijken om de onderliggende structuur te zien".

Omdat onze leerlingen, net als Steven Hawking en Albert Einstein, de binnenkant van een apparaat in eerste instantie als een mysterie ervaren, gaan we juist daar onze aandacht op vestigen. Alle derde klassen mavo en havo hebben het schooljaar afgesloten met het "haal maar uit elkaar" practicum. Leerlingen hadden ruime keus aan apparaten, van mobiele telefoon tot staafmixer. Ze hebben in het bijzonder gekeken op welke manier het apparaat 'aan en uit' gezet dient te worden. Dan kan door een drukschakelaar of bimetaal zijn maar ook een relais of transistor. Dat was een behoorlijk gepiel en gesloop, want niet ieder apparaat laat zich tegenwoordig zomaar openbreken. Dit jaar was het Nesspresso apparaat een uitdaging om te openen. Gelukkig hebben wij sterke jongens die met een klauwhamer en zaag het apparaat de baas zijn geworden. Vooraf hebben de leerlingen les gehad over de werking en toepassingen van een aantal elektronische componenten (zoals relais, reedcontact, diode, LED, condensator, NTC, LDR enz,) Onze leerlingen mogen trots zijn want ze hebben de meeste elektronische componenten weten te herkennen.